I-TECH PROFESSIONAL DEVICE FOR HIGH POWER LASER THERAPY 10W-LA10000 View larger
I-TECH PROFESSIONAL DEVICE FOR HIGH POWER LASER THERAPY 10W-LA10000
Product ID: 5867
More details
+ wishlist
Thanks to its high-performance healing time is significantly reduced.
With LA10000 the professional operator can autonomously manage the power (up to 10000 mW) and the therapy time in accordance with the therapeutic needs of each patient.
Technical Details
Power supply input: 110-230 VAC, 50-60 Hz, ± 10%
Adjustable laser power output: da 1 a 8 W
Laser diode wavelength: 980 nm
Adjustable frequency emission: from 10 Hz to 10 KHz
30 preadjusted programs
Adjustable parameters (scan mode): points, power, frequency, duty cycle, joule, time
Duty cycle: 10% - 90%
Safety footswitch operation
Dimensions: 300 x 150 x 120 mm
Maximum laser output: 10 W ± 20%
Super pulsed mode operation: max 10 W