I-TECH PROFESSIONAL DEVICE FOR HIGH POWER LASER THERAPY 8W-LA8000 View larger
I-TECH PROFESSIONAL DEVICE FOR HIGH POWER LASER THERAPY 8W-LA8000
Product ID: 5865
More details
+ wishlist
Thanks to its high-performance healing time is significantly reduced. With LA8000 the professional operator can autonomously manage the power (up to 8000 mW) and the therapy time in accordance with the therapeutic needs of each patient.
Technical Details
Power supply input: 110-230 VAC, 50-60 Hz, ± 10%
Adjustable laser power output: da 1 a 8 W
Mode of operation: continuous, pulsed
Therapy time: from 1 to 30 minutes
Free memories: 5 scan + 5 trigger
Adjustable parameters (trigger mode): area (cmq), power, frequency, duty cycle, density, time
Optical fiber probe
Pointing red light available on request
Maximum laser output: 8 W ± 20%
Laser diode wavelength: 980 nm
Adjustable frequency emission: from 10 Hz to 10 KHz
30 preadjusted programs
Adjustable parameters (scan mode): points, power, frequency, duty cycle, joule, time
Duty cycle: 10% - 90%
Safety footswitch operation
Dimensions: 300 x 150 x 120 mm